Administracinė navigacija
Putinų gimnazija

Istorijos pamokos kitaip

Sausio mėnuo – naujų kalendorinių metų pradžia. Šis mėnuo dosnus švenčių ir atmintinų dienų. Viena tokių – sausio 27-oji – Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Norėjosi šią dieną įprasminti ir paminėti šiek tiek kitaip: kilo mintis suorganizuoti parodą apie žydų gyvenimą Lietuvoje.

Peržiūrint valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus kilnojamųjų parodų tematiką akis užkliuvo už parodos „Lietuvos žydai už geležinės uždangos“. Šią temą pasirinkau neatsitiktinai. Tai lėmė keletas priežasčių. Viena jų ta, kad Lietuvos Respublikos Seimas 2020 metus paskelbė Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Be to, mūsų mokiniai nemažai žino apie žydų gyvenimą LDK, apie jų gyvenimą ir veiklą tarpukario Lietuvoje, apie Antrojo pasaulinio karo metais prieš žydų tautą vykdytą holokaustą ir jo skaudžias pasekmes, bet beveik nieko nežino apie žydų gyvenimą Lietuvoje sovietmečiu. Tikėjausi, kad parodos medžiaga padės užpildyti žinių spragas. Šią temą paskatino pasirinkti ir dar vis pasitaikantys neapykantos žydams proveržiai viešojoje ir internetinėje erdvėje bei noras paneigti žydo – komunisto ir žydo – buržujaus, išnaudotojo, pasaulio finansų valdytojo stereotipus. Žydai nuo seno buvo neatskiriama mūsų visuomenės dalis, dar nuo LDK laikų reikšmingai prisidėjusi prie Lietuvos valstybingumo, istorijos, kultūros ir mokslo raidos. Lietuvos vardą savo darbais garsino litvakai: smuiko genijus Jaša Heifecas, esperanto kalbos kūrėjas Liudvikas Zamenhofas, rašytojas Icchokas Meras, operos solistas Rafailas Karpis ir daugelis kitų.

Paroda buvo eksponuojama mūsų gimnazijoje sausio mėnesį. Jos atidaryme dalyvavo ne tik gausus gimnazijos mokytojų ir gimnazistų būrys, bet ir parodos kuratorė, VVGŽM muziejininkė Aušra Rožankevičiūtė. Ji pristatė parodą, pabrėždama laikotarpio specifiką. Viešnia papasakojo apie tai, kad žydai išgyveno didžiulę baimę dėl savo ateities Antrojo pasaulinio karo pradžioje ir turėjo rinktis „tarp Scilės ir Charibdės“, tai yra tarp dviejų blogių –Vokietijos ir SSRS. Bijodami nacių, žydai dideles viltis siejo su Sovietų Sąjunga ir laikė ją savo išgelbėtoja. Mokiniai suvokė, kaip buvo sunku žydams laviruoti tarp dviejų ugnių. Tačiau jiems „prilipo“ žydo komunisto, o vėliau, I-osios sovietinės okupacijos metais, ir žydo – turtuolio, išnaudotojo įvaizdis. Tačiau sovietai žydus, kaip ir lietuvius, trėmė į Sibirą, nacionalizavo jų turtą, laikė „liaudies priešais“.

Mokinius sujaudino įtaigus Aušros pasakojimas apie Katastrofos vaikus ir jų likimą po Antrojo pasaulinio karo bei žydų tautos pastangas išsaugoti savo tapatybę ir istorinę atmintį. Parodos kuratorė pristatymą baigė nuotrauka iš muziejaus archyvų, kurioje nufotografuota mergaitė, vilkinti išaugtu paltuku. Kiekvienais metais per savo gimtadienį mergaitė apsivilkdavo išaugtą paltuką, išsaugotą iš tremties laikų, taip puoselėdama istorinę atmintį ir tarsi sakydama, kad to, kas buvo okupantų padaryta, užmiršti nevalia.

Mokytoja O. Marčiulaitienė parengė gidus, kurie vedė ekskursijas ir pristatinėjo parodą mūsų gimnazijos mokytojams, gimnazistams ir svečiams. Gidai – tai mūsų gimnazijos trečiokai. Gimnazistai Gabija Barasnevičiūtė ir Mantas Tamkevičius pristatė parodos stendus, kurie pasakoja apie žydų padėtį Lietuvoje I-osios sovietinės okupacijos metais, ir, remdamiesi parodos medžiaga, bandė paneigti žydams primetamus stereotipus. Gidės Liucija Cidzikaitė ir Greta Vaškevičiūtė pristatė temą „Katastrofos vaikai. Atminties išsaugojimas“, o Rokas Petrauskas ir Laura Valaikaitė kalbėjo apie žydų pastangas sovietmečiu išsaugoti savo tradicijas, kalbą ir tapatybę, apie jų siekius emigruoti iš SSRS į savo istorinę tėvynę – Izraelį. Gidai parengė parodoje apsilankiusiems mokiniams įvairių užduočių.

Mūsų gimnazijos mokytojai sausio 27 d. pasinaudodami parodos medžiaga vedė pamokas, skirtas Tarptautinei Holokausto aukų dienai atminti.

Parodą aplankė ir kitų Alytaus miesto mokyklų mokiniai. Su dideliu susidomėjimu klausėsi gidų pasakojimo A. Ramanausko – Vanago gimnazijos gimnazistai ( mokytojos Asta Šulcienė ir Giedrė Savukynienė). Parodoje apsilankė ir puikiai susidorojo su gidų užduotimis Šv. Benedikto gimnazijos ateitininkai (mokytoja Nijolė Prieskienienė).

Mes taip pat labai džiaugiamės mažaisiais parodos lankytojais – Piliakalnio progimnazijos ketvirtokais (mokytoja Rima Pėstininkienė). Jie ne tik įdėmiai klausėsi gidų pasakojimų, nuoširdžiai atliko užduotis, bet ir dalyvavo edukacinėje programoje „Žydiškų latkių ragavimas“.

Paroda mūsų bendruomenei paliko neišdildomą įspūdį. Tai buvo istorijos pamokos kitaip.


Istorijos mokytoja Onutė Marčiulaitienė